sobota, 14 lipca 2012

Konspekt 2 Wariant 1

Konspekt lekcji biologii w klasie II gimnazjum



Prowadzący: Ewelina Gryczka
Klasa: II gimnazjum
Data: 26 IV 2012


Przedmiot: Biologia( zajęcia w formie eksperymentalnej)
Dział programowy: Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Układ krążenia: Uczeń opisuje budowę i funkcje narządów układu krwionośnego.  
Temat: Budowa i praca serca człowieka.
Cel ogólny: Lokalizacja, budowa serca człowieka i poznanie jego cyklu pracy.


Wariant I
Cele szczegółowe:
1. Wiadomości:
Uczeń:
- pokazuje i określa położenie serca w swoim organizmie
- poznaje jego wielkość i budowę zewnętrzną i wewnętrzną
- poznaje i umie omówić cykl pracy serca
- wykazać zależności między budową a funkcją poszczególnych części serca
- uzasadnić związek między trybem życia a zdrowym sercem, zna przyczyny i skutki chorób układu krążenia
- rozumie odpowiedzialność za własne zdrowie wobec zwiększającej się zachorowalności na choroby krążenia.
2. Umiejętności:
Uczeń:
- przenosi informacje uzyskane w czasie filmów na karty pracy, efektywne notowanie
- umie odróżnić poszczególne struktury budowy organu,
- wskazać położenie serca w swoim organizmie,
- wyjaśnia zasadę automatyzmu pracy serca
- formułowanie wniosków, prezentacja wyników
3. Postawa:
  • uczeń uczy się sumienności i dociekliwości w poznawaniu budowy organów
  • sumiennie ogląda film i samodzielnie wykonuje notatki
  • wykazuje się aktywnością i dyscypliną


4. Metody:
  • wprowadzenie (przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć odnośnie układu krążenia, zapoznane uczniów z tematem dzisiejszych zajęć i omówienie metod pracy, przedstawienie oczekiwań odnośnie prezentowania wyników przez uczniów)
  • oglądanie krótkich filmików mających na celu lepsze zobrazowanie i zrozumienie wiadomości, wypełnienie kart pracy, notowanie i odczytanie na głos ćwiczeń z karty pracy i notatek
5. Forma pracy:
  • wykład
  • indywidualna ucznia
6. Środki dydaktyczne:
  • filmiki
  • karty pracy
  • podręcznik i zeszyt ucznia


7. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
  1. Powitanie uczniów
  2. Podanie tematu i celu lekcji
  3. “Chętny” lub wskazany przez nauczyciela uczeń wymienia rodzaje naczyń krwionośnych, inni uczniowie dokładnie charakteryzują rodzaje naczyń.
  4. Metoda burza mózgów: nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie co wiedzą o sercu człowieka: lokalizacja, budowa, itp.
  5. Nauczyciel rozdaje karty pracy z ćwiczeniami do wypełnienia na dzisiejszych zajęciach i prosi o ich wypełnianie na podstawie filmików oraz krótkiego wykładu.
Faza realizacyjna:
  1. Nauczyciel omawia szczegółowo elementy serca. Wyjaśnienie i omówienie cyklu pracy serca. Przedstawia zależności pomiędzy budową a funkcją Forma wykładu + filmik


 
 
 2. Nauczyciel omawia choroby układu krążenia, ich przyczyny i skutki. Pokazuje filmik( animacja- zawał serca).



Faza podsumowująca
  • Uczniowe prezentują wypełnioną kartę pracy, omawiając ją na głos. Porównują swoje obserwacje i notatki z innymi uczniami.
  • Uczniowie omawiają budowę i pracę serca.
  • Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę grupy biorąc pod uwagę:
-wiadomości, zdobyte umiejętności i postawę ucznia podczas przeprowadzania zajęć
-poprawność prezentownych kart pracy i informacji


 Karta pracy: karta pracy






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz